Happy Birthday Wishes & Quotes in Latvian

Last Updated on September 2, 2016

Latvian is the main language of Baltic region and spoken over especially in Latvia.  Here, in this piece of writing, we have compiled Latvian birthday wishes and greeting that are adequate to wish birthday to your Latvian friends.

How to Say Happy Birthday in Latvian

Daudz laimes dzimšanas dienā is the phrase used to tell happy birthday in Latvian. Have a look to general Latvian wishes:-

Visu labāko par savu nākotni. – All the best for your future.

Ir laba dienu uz priekšu. – Have a good day ahead

Var visas jūsu vēlmes piepildīsies. – May all your wishes come true.

Lai Dievs tevi svētī. – God bless you.

Izbaudiet savu dzimšanas dienu! – Enjoy your birthday!

Vislabākie novēlējumi dzimšanas dienā! – Best wishes for your birthday!

 

dzimšanas-dienā-sievietei

Birthday Wishes & Messages in Latvian

Ņemot jūs kā draugu ir labākā dāvana, ko esmu jebkad saņēmis manā dzīvē. Lai jūsu dzīve piepilda ar laimi un jautra brīžos !! Daudz laimes dzimšanas dienā!

(Having you as a friend is the best gift I’ve ever received in my life. May your life be filled with happiness and funny moments!! Happy Birthday!)

 

Daudz laimes dzimšanas dienā, draugs !! Domājot par Jums par Jūsu dzimšanas dienā, un vēlas jums visu to labāko! Es ceru, ka tas ir tik brīnišķīgi, kā jūs esat, jums ir pelnījuši vislabāko lietas.

(Happy birthday, buddy !! Thinking of you on your birthday and wish you all the best! I hope it’s as wonderful as you are, you deserve the best of things.)

 

Dzimšanas dienas mums māca, kā dzīvot dzīvi labi. Jūs esat izdarījuši ļoti labi, un I’am ļoti lepns par jums. Izbaudiet savu dienu ar lielu svinību. Daudz laimes dzimšanas dienā ar labāko draugu !!

(Birthdays teaches us how to live life well. You’ve done very well, and I am very proud of you. Enjoy your day with a big celebration. Happy birthday to the best friend !!)

 

Mani visvairāk sirsnīgu novēlējumi dzimšanas dienā, tas var būt tik īpašs, jo tu esi, mans draugs! Vislabākie novēlējumi jūsu dienā. Lai Dievs tevi svētī .

(My most sincere birthday wishes, it can be as special as you are, my friend! Best wishes for your special  day. God bless you .)

Scroll to Top